Galeria: Olsztyńskie Stowarzyszenie Pomocy Psychicznie i Nerwowo Chorym

Galeria: Olsztyńskie Stowarzyszenie Pomocy Psychicznie i Nerwowo Chorym

SPOTKANIE OPŁATKOWE STYCZEŃ 2025

 

Spotkanie opłatkowe Członków Olsztyńskiego Stowarzyszenia Pomocy Psychicznie i Nerwowo Chorych obyło się 8 stycznia 2025 o godzinie 14. Spotkania te są naszą piękną tradycją i doskonałą okazją do wspólnego przebywania ze sobą, do rozmowy, do podziękowania za wspólne zaangażowanie, do budowania przyjaznej atmosfery i wzmacniania relacji w grupie. Śpiewaliśmy kolędy, dzieliliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia, świętowaliśmy, cieszyliśmy się spotkaniem. W tym roku swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Dyrektor WZLP Iwona Orkiszewska oraz Lekarz WZLP Pani Małgorzata Laudańska – Łagodzińska.

Z najlepszymi życzeniami na Nowy 2025 rok dla nas wszystkich OSPPiNCH.

3 grudnia 2024 roku Dzień Integracji.

 

Kuźnia Społeczna w Olsztynie stanowi głównie centrum wspierające społeczność lokalną i inicjatywy edukacyjne. Właśnie do tego miejsca Olsztyńskie Stowarzyszenie Pomocy Psychicznie i Nerwowo Chorym otrzymało i przyjęło zaproszenie na organizowany w dniu 3 grudnia 2024 roku Dzień Integracji. Zespół Paja Brava działający przy OSPPiNCH rozpoczął spotkanie występem, grał i śpiewał piosenki oraz kolędy, śpiewał na bis:-).

Spotkanie motywowało licznych Uczestników do podejmowania aktywności, było świątecznie, dynamicznie, radośnie, przyjaźnie. Organizatorzy: Bank Żywności i Kuźnia Społeczna zadbali o szereg atrakcji i poczęstunek.

Dziękujemy, za zaproszenie:-)

Olsztyńskie Stowarzyszenie

Pomocy Psychicznie i Nerwowo Chorym

„30 lat minęło jak jeden dzień….”

Cieszymy się, że jesteście z nami

 

W czwartek 14 listopada 2024 roku w Kuźni Społecznej przy ulicy Marka Kotańskiego, Olsztyńskie Stowarzyszenie Pomocy Psychicznie i Nerwowo Chorym świętowało swoje 30 lecie istnienia.

Założycielem i Prezesem Stowarzyszenia od grudnia 1994 roku do czerwca 2021 roku była Pani Wioletta Gadecka, od 07 czerwca 2021 roku funkcję Prezesa Stowarzyszenia pełni Pani Dorota Dziedziula. Członkami są Osoby doświadczające różnych kryzysów w zakresie zdrowia psychicznego, pracownicy medyczni i poza medyczni oraz sympatycy. Jest środowiskiem, które zgodnie ze statutem, ma na celu niesienie pomocy, wspieranie osób dotkniętych kryzysem, także Ich rodzin.

OSPPiNCh funkcjonuje przy Wojewódzkim Zespole Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie, organizuje i prowadzi spotkania oraz szkolenia podczas których członkowie i osoby zainteresowane mogą wymieniać się doświadczeniami, dawać sobie wzajemnie akceptację, zrozumienie, wzajemną pomoc. Tutaj zawsze są osoby, które znajdą czas dla drugiej osoby, zauważą, porozmawiają lub razem pomilczą. Każdy może tutaj realizować własne pasje: razem śpiewamy, oglądamy filmy, podróżujemy, zwiedzamy ciekawe miejsca naszej pięknej krainy, wymieniamy poglądy. To nas inspiruje, jeszcze bardziej integruje. Nikt tutaj nie ocenia, niczego nie narzuca, można liczyć na zrozumienie i akceptację

W programie uroczystości zaproszeni goście z przyjemnością wysłuchali występu Teatrzyku Piosenki Satyrycznej: „Czyści jak łza” oraz występu zespołu muzycznego: Paja brawa”. Ogłoszono również wyniki konkursu plastycznego: „Praca a zdrowie psychiczne”. Dużym zainteresowaniem cieszył się wernisaż prac plastycznych z krótką historią Stowarzyszenia w obrazkach.

Były kwiaty i podziękowania. Była wspólna kawa, słodki poczęstunek i jubileuszowy tort. Było pięknie:-)

Dziękujemy za ten wspólny czas……

12 Wrzesień 2024 – Wycieczka do Lidzbarka Warmińskiego

Wycieczka odbyła się 12 września, w czwartek, przy sprzyjającej pogodzie i dobrych nastrojach Wszystkich jej Uczestników. Zwiedziliśmy zamek, pospacerowaliśmy.

Wawel Północy”, bo tak nazywany jest zamek biskupów w Lidzbarku Warmińskim był głównym celem naszej wyprawy. Zamek należy do najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Jest znakomicie zachowany i w dużej części autentyczny. Wspólnie z Przewodnikiem poznawaliśmy tajemnice tego wyjątkowego miejsca, jego wybitnych mieszkańców, podziwialiśmy wystawy. W drodze powrotnej zajechaliśmy do Uzdrowiska – Tężni Solankowej Lidzbarka Warmińskiego. Wspomniane miejsce jest ogólnodostępnym obiektem relaksacyjnym – naturalnym inhalatorium jodowym. Skorzystaliśmy z tego dobrodziejstwa. W pełni odprężeni i naładowani pozytywną energią wróciliśmy do domów gotowi do podejmowania kolejnych, codziennych wyzwań.

10 Października 2023 – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Ustanowiony został w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego, obchodzony jest na całym świecie.

Celem Święta jest zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa na problematykę chorób psychicznych oraz dążenie do promowania właściwych postaw ludzkich wobec osób doświadczających kryzysu w zdrowiu psychicznym. Coroczne obchody tego Święta organizowane są na podstawie jednego głównego tematu. W roku 2023 hasłem było: „Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka”.

Z tej okazji przy współpracy Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie, Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych Regionu Warmii i Mazur oraz Olsztyńskiego Stowarzyszenia Pomocy Psychicznie i Nerwowo Chorym w Olsztynie zorganizowano Konferencję. Goście przybyli z Warszawy, Działdowa, Bydgoszczy, Olsztyna i całego naszego regionu. W miłej atmosferze Olsztyńskiej Kuźni Społecznej Uczestnicy konferencji wysłuchali ciekawych wystąpień.

Konferencja zakończyła się rozstrzygnięciem konkursu plastycznego: „Po złoty kwiat wśród ciemności świata”. Autorzy najwyżej ocenionych prac otrzymali nagrody.

Pamiętajmy, postarajmy się i zadbajmy o nasze zdrowie psychiczne, wszak jest ono powszechnym prawem człowieka..

Do zobaczenia w 2024 roku 🙂

Wrzesień 2023 Skansen Olsztynek

Spotkanie Uczestników Olsztyńskiego Stowarzyszenia Pomocy Psychicznie i Nerwowo Chorym w Olsztynku, w Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym, zwanym potocznie skansenem.

Wybraliśmy ten kierunek i to miejsce, bo nie ma to jak spotkanie integracyjne na wolnym powietrzu. Pod kierunkiem Przewodnika przeszliśmy ścieżkami tego wyjątkowego miejsca. Poznaliśmy historię, zwyczaje, obiekty, ciekawostki związane z życiem i kulturą na dawnych Prusach Wschodnich.

Sprzyjała pogoda, atmosfera i radość wspólnego przebywania.

10 Października 2022 – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Z tej okazji Olsztyńskie Stowarzyszenie Pomocy Psychicznie i Nerwowo Chorym przy współpracy z Wojewódzkim Zespołem Lecznictwa Psychiatrycznego oraz Okręgową Radą Pielęgniarek i Położnych w Olsztynie w dniu 11 października zorganizowało uroczyste spotkanie. Przybyli Pacjenci, zaproszeni goście, członkowie stowarzyszenia, personel szpitala. Była prelekcja, była piosenka, był poczęstunek. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny: Zdrowie psychiczne na pierwszym planie.

Przedstawione prace plastyczne jak co roku ciekawe, różnorodne, zachwycające… Podziwiane były przez wszystkich uczestników spotkania, pobudzały do refleksji.

Następny Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego już 10 października 2023 roku. Dbajmy o nasze zdrowie, szanujmy je, ulokujmy je na pierwszym planie.

Do zobaczenia 🙂

Nagrodzone prace konkursowe:

Czerwcowe ognisko 2022

Spotkanie przy ognisku, to powrót do zapomnianej tradycji wspólnego biesiadowania przy palenisku, to przestrzeń do wymiany doświadczeń, integracji, rozmowy i wspólnego spędzania wolnego czasu.

W tym zamyśle w ramach Olsztyńskiego Stowarzyszenia Psychicznie i Nerwowo Chorych w Olsztynie, korzystając z ładnej pogody spotkaliśmy się w Naterkach.

Dzięki uprzejmości działającego tam Stowarzyszenia „DIAMENT” mogliśmy gościć w przepięknym miejscu. W radosnym klimacie, przy gitarze, śpiewaniu piosenek, wspólnym pieczeniu kiełbasek, miło spędziliśmy czas. Bez wątpienia magiczna atmosfera wspólnego czerwcowego popołudnia udzieliła się każdemu z osobna.

Maj Arboretum 2022

Ładną pogodą i zapachem lasu przywitało Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach uczestników wycieczki w ramach spotkania Olsztyńskiego Stowarzyszenia Pomocy Psychicznie i Nerwowo Chorym. 19 osób pod okiem Przewodnika udało się ścieżkami ogrodu botanicznego, magicznego miejsca kolekcjonowania różnorodnych gatunków kwiatów, drzew i krzewów.

Szesnaście hektarów lasu, trasy edukacyjne, oczka wodne, torfowisko, różnorodna flora, stare ule, zakątki…to wszystko sprawiło, że piękno wyprawy poczuliśmy w pełni. Wróciliśmy zadowoleni, spełnieni, zrelaksowani.

Spotkanie miało charakter integracyjny.

Powrót
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję